24.04.2016 - Platoul Cornesti

 

Al XII-lea ediţie a Crosului memorial Szász Albert va avea loc în data de 24 aprilie la Tg. Mureş, pe Patoul Corneşti. Ca parte integrala a manifestarilor sportive din  cadrul Campionatului European de Cross Duathlon. Pe lângă comemorarea sportivului şi antrenorului de excepţie, scopul concursului este propagarea sportului în masă, a stilului de viaţă sănătos şi a spiritului Fair Play. Dorim să atragem atenţia târgu-mureşenilor (şi a altora) asupra pericolelor datorate modului de viaţă sedentar: îmbolnăvirile plămânilor, ale inimii şi ale sistemului circulator, asupra situaţiei copiilor supraponderaţi, asupra faptului, că numărul orelor de educaţie fizică în învăţământ este mult prea mic, respectiv asupra bucuriilor oferite de mişcarea în natură şi nu în ultimul rând asupra frumuseţilor Platoului Corneşti.Acceptăm înscrieri pentru concurs la categorii băieţi şi fete, în şase grupe de vârstă, pe trei distanţe diferite intre 1000, 2000, 12000 m. Cronome

crosslogo.jpg

trarea se face cu sistem electronic.

Înscrierile se fac la faţa locului, în data de 24 aprilie si pe situl http://crossduathlon.ro/registration.html duminica dimineaţa, începând de la ora 9

9:00 Registration/Packet Pick Up Memorial "Szasz Albert" Cross Country Running Race 12 Km, 2.5 km and Kid Race

11:00 Start Memorial "Szasz Albert" Cross Country Running Race

11:05 Start Memorial "Szasz Albert" Cross Country Running Race - Kids Race

 

A Master Ski & Bike sportklub, valamint a Szász Albert Alapítvány szervezésében aprilis 24-en  Marosvásárhelyen, a Somostetőn kerül sor a XII. Szász Albert emlékversenyre . A nagyszerű sportember emléke előtti tisztelgés mellett e verseny célja a tömegsportok, az egészséges életmód, valamit a Fair Play szellemiség népszerűsítése. Fel akarjuk hívni a marosvásárhelyiek (de nem csak) figyelmét az ülő életmód okozta betegségek veszélyeire: tüdő, szív és érrendszeri betegségekre, a túlsúlyos gyerekek helyzetére, a kevés iskolai tornaórára, valamint a természetben töltött szabadidő gyönyöreire, és nem utolsó sorban a Somostető szépségére

 

Concursul este si in calendarul competitional al Federatiei Romana de Atletism

Categorii (fete si baieti):

1.copii III. nascuti in 2007 si mai mici : 1000 metri ( o tura pe pista de la Platou )

2.copii II. 2005-2006 :1000 metri ( o tura pe pista de la Platou )

3.copii I. 2003-2004 : 1000 metri ( o tura pe pista de la Platou )

4.juniori III 2001-2002 : 2000 metri ( doua tura pe pista de la Platou )

5. juniori I si II 1998-2002 : 12 km traseu Platoul Cornesti - vf,Cinege si retur

6. seniori fete si baieti 1997 - 1987, 1986-1977, 1976-1967 si fete 1966 si mai in varsta : 12 km traseu Platoul Cornesti - vf,Cinege si retur

 

 - fara taxa de inscriere -

 

Înscrierea la concurs este gratuită, iar noi îi aşteptăm şi pe cei care simt că n-ar fi în stare să parcurgă până la sfârşit nici o distanţă anunţată în concurs, pentru că avem nevoie de suporteri bine dispuşi.Evenimentul este organizat de către clubul Master Ski & Bike, si este sustinut de Directia Judeteana de Tineret si Sport si Fundatia Communitas.

A Communitas Alapítvány és Maros megyei Ifjúsági és Sport Igazgatóság által támogatott versenyre a benevezés díjtalan, és különös szeretettel várunk minden sportbarátot, egykori
tanítványokat, kollégákat, illetve azokat is, akik úgy érzik, hogy nem tudnák
leszaladni egyik távot sem, hisz lelkes szurkolókra, támogatókra is szükség lesz.
Benevezni a helyszínen, aprilis 24-en reggel 9 órától lehet.

12 km

Open masculin / Férfi nyílt kategória / Open men

1. Tams Viorel
2. Sára Péter
3. Paul Hundrubechean
4. Máier András
5. Cioc Raul
6. Kovács Szabolcs
7. Bobis Josif
8. Seres Tibor
9. Csiszér Zsombor
10. Gál Szabolcs
11. Stoica Lucian
12. Bobis Grigore
13. Vezentan Laurentiu
14. Zöldi Botond
15. Neag Sorin
16. Incze László
17. Varga Zoltán
18. Gorbea Cristian
19. Becica David
20. Fábián Károly
21. Marossy József
22. Fábián Csaba
23. Csuka Tamás
24. Novák Csaba
25. Luca Marius
26. Láposi Norbert
27. Neagu Andrei
28. Szabó Zoltán
29. Fórika István
30. Mezdrea Adrian
31. Damó Kálmán
32. Papp Mihály
33. Kelemen Csongor
34. Hota Stelian
35. Kocsis Sándor
36. Katona Zsolt
37. Puskás István
38. Ciulei Liviu
39. Sajgó Zsolt
40. Incze Áron
41. Stoica Filip
42. Kiss Attila
43. Muresan Dorin Claudiu
44. Józsa Tibor
45. Kovács István
46. Ferenczi Zalán
47. Sorin Pastor
48. Klósz Péter
49. Sorin Botos
50. Vasiu Nicolae
51. Fancsali László
52. Salamon Csongor
53. Menyhárt Ferenc
54. Luca Ovidiu
55. Osváth Zsolt Lehel
56. Hashi Mohammed
57. Baciu Laurentiu
58. Vlad Titu
59. Végh Géza
60. Rusz János
61. Csatlós Károly
62. Tatár Attila
63. Pethe Attila
64. Moldován László
65. Barna Ioan
66. Hota Valentin
67. Moldovan Manuel
68. Vasiu Cristian
69. Buda Ovidiu
70. Farr László
71. Abdullah Salah
72. Parajdi Csaba
73. Kiss Zoltán
74. Tavaszi Ferencz
75. Albert Attila
76. Pap József
77. Rami Mosa
78. Said Ikssam
Open feminin / nők nyílt verseny / Open women
1. Herman Maria
2. Fazakas Bíborka
3. Bartos Krisztina
4. Albert Katalin
5. Feurdean Mihaela
6. Benő Kinga
7. Andrada Campean
8. Balázs Márta
9. Magyaros Réka
10. Tudoran Andra
11. Vasiu Catalina
12. Moldovan Monica
13. Radu Éva
14. Albu Mirela
15. Adorján Réka
16. Petric Alina
17. Mátyus Katalin
18. Marinescu Iulia
19. Radu Gloria
20. Niculeanu Stela
21. Kajtár Klára
22. Kádár Lilla
23. Béres Kinga
24. Vadadi Tekla
25. Cioca Laura
26. Bloj Ruxandra
27. Csapó Cerasela
28. Adorján Zsuzsa
29. Farr Annamária
30. Kiss Mária Réka
31. Tokos Jolán

Cursa „Fair play” futás

Femei/Nők

1. Cocan Diana
2. Baciu Irina
3. Terpea Claudia
4. Neag Martina
5. Ghica Mihaela
6. Avram Ada
7. Szőcs Timea
8. Lurtz Teodora
9. Giurca Kinga
10. Orosz Bettina

Masculin/Férfi

1. Kádár Zoltán
2. Suciu Calin
3. Terpea Marius
4. Nagy Adorjáni Norbert
5. Ricz Roland
6. Szabó Csongor
7. Vargancsik Álmos
8. Terpea Emilian
9. Böjthe Norbert

Premiantii la categoria copii si juniori
A gyerek és junior kategória díjazottjai

Cursa de 1 km-es táv:

Cei nascuiti in 2006 sau dupa
A 2006-ban születtek és annál kisebbek:

Fete/Lányok:
1. Alesia Crăciun
2. Anca Crăciun
3. Anca Jacobu

Baieti/Fiúk:
1. Bogdan Baciu
2. Kapulan Nimród
3. Jakab Apor

2004-2005:

Fete/Lányok:
1. Iulia Mărginean
2. Andrea Albu
3. Dénes Bianka

Baieti/Fiúk:
1. Balázs Norbert
2. Ianis Todoran
3. Ştefan Oroian

2002-2003:

Fete/Lányok:
1. Cătălina Vasiu
2. Ştefania Veber
3. Silvia Obrejan

Baieti/Fiúk:
1. Cristian Gorbea
2. Andrei Bunuş
3. Lőrincz Norbert

Cursa de 2 km-es táv:

Cei nascuti intre 2000-2001-ben születtek:

Fete/Lányok:
1. Daiana Budişan
2. Andra Todoran
3. Balázs Szilvia

Baieti/Fiúk:
1. Borbély Roland
2. Andrei Ciobanu
3. Balogh Gergely

10 mai 2015 - Platoul Cornesti

 

Al XI-lea ediţie a Crosului memorial Szász Albert va avea loc în data de 10 mai la Tg. Mureş, pe Patoul Corneşti. Pe lângă comemorarea sportivului şi antrenorului de excepţie, scopul concursului este propagarea sportului în masă, a stilului de viaţă sănătos şi a spiritului Fair Play. Dorim să atragem atenţia târgu-mureşenilor (şi a altora) asupra pericolelor datorate modului de viaţă sedentar: îmbolnăvirile plămânilor, ale inimii şi ale sistemului circulator, asupra situaţiei copiilor supraponderaţi, asupra faptului, că numărul orelor de educaţie fizică în învăţământ este mult prea mic, respectiv asupra bucuriilor oferite de mişcarea în natură şi nu în ultimul rând asupra frumuseţilor Platoului Corneşti.Acceptăm înscrieri pentru concurs la categorii băieţi şi fete, în şase grupe de vârstă, pe trei distanţe diferite intre 1000, 2000, 12000 m. Cronometrarea se face cu sistem electronic.

Înscrierile se fac la faţa locului, în data de 10 mai, duminica dimineaţa, începând de la ora 9

A Master Ski & Bike sportklub, valamint a Szász Albert Alapítvány szervezésében majus 10-en Marosvásárhelyen, a Somostetőn kerül sor a XI. Szász Albert emlékversenyre. A nagyszerű sportember emléke előtti tisztelgés mellett e verseny célja a tömegsportok, az egészséges életmód, valamit a Fair Play szellemiség népszerűsítése. Fel akarjuk hívni a marosvásárhelyiek (de nem csak) figyelmét az ülő életmód okozta betegségek veszélyeire: tüdő, szív és érrendszeri betegségekre, a túlsúlyos gyerekek helyzetére, a kevés iskolai tornaórára, valamint a természetben töltött szabadidő gyönyöreire, és nem utolsó sorban a Somostető szépségére

k.jpg

 

 

   Concursul este si in calendarul competitional al Federatiei Romana de Atletism

Categorii (fete si baieti):

1.copii III. nascuti in 2006 si mai mici : 1000 metri ( o tura pe pista de la Platou )

2.copii II. 2004-2005 :1000 metri ( o tura pe pista de la Platou )

3.copii I. 2002-2003 : 1000 metri ( o tura pe pista de la Platou )

4.juniori III 2000-2001 : 2000 metri ( doua tura pe pista de la Platou )

5. juniori I si II 1996-1999 : 12 km traseu Platoul Cornesti - vf,Cinege si retur

6. seniori fete 1995 - 1984, 1985-1970 si fete 1969 si mai in varsta : 12 km traseu Platoul Cornesti - vf,Cinege si retur

7. seniori baieti 1995 - 1984, 1985 - 1970 si masculin 1969 si mai in varsta :12 km traseu Platoul Cornesti - vf,Cinege si retur

 

 - fara taxa de inscriere -

 

Înscrierea la concurs este gratuită, iar noi îi aşteptăm şi pe cei care simt că n-ar fi în stare să parcurgă până la sfârşit nici o distanţă anunţată în concurs, pentru că avem nevoie de suporteri bine dispuşi.Evenimentul este organizat de către clubul Master Ski & Bike, si este sustinut de Directia Judeteana de Tineret si Sport si Fundatia Communitas.

A Communitas Alapítvány és Maros megyei Ifjúsági és Sport Igazgatóság által támogatott versenyre a benevezés díjtalan, és különös szeretettel várunk minden sportbarátot, egykori
tanítványokat, kollégákat, illetve azokat is, akik úgy érzik, hogy nem tudnák
leszaladni egyik távot sem, hisz lelkes szurkolókra, támogatókra is szükség lesz.
Benevezni a helyszínen, május 10-en reggel 9 órától lehet.

loc Category BibNr Athlete RaceTime
1 Junior 2 m 545 Serban Rares 0:49:02
2 Junior 2 m 553 Gasparik marton Pal 0:50:02
3 Junior 2 m 581 Kiss Levente 0:50:39
4 Junior 2 m 595 Szocs Attila 0:51:01
5 Junior 2 m 504 Kovacs Szabolcs 0:51:34
6 Junior 2 m 542 Lokodi Matyas 0:56:35
7 Junior 2 m 96 Balint Barna 0:58:27
8 Junior 2 m 550 Ilean Maximilian 0:59:13
9 Junior 2 m 585 Kis Aron 1:07:27
10 Junior 2 m 599 Petrisor Sebastian 1:19:16
       
1 Junior 1 m 572 Beldean Dorel 0:41:40
2 Junior 1 m 535 Popescu Rres 0:42:56
3 Junior 1 m 567 Detesan Raul 0:43:53
4 Junior 1 m 596 Szocs Zoltan 0:48:24
5 Junior 1 m 546 Gal Szabolcs 0:49:31
6 Junior 1 m 569 Moldovan Szabolcs 0:51:14
7 Junior 1 m 508 Marc Eugen 0:58:10
         
1 20-29 m 533 Calborean Claudiu 0:42:19
2 20-29 m 580 Szep Zoltan 0:47:10
3 20-29 m 521 Moldovan Mircea 0:49:47
4 20-29 m 530 Bejenaru Marian 0:51:25
5 20-29 m 514 Dambean Paul 0:52:46
6 20-29 m 548 Novak Csaba 0:54:47
7 20-29 m 547 Gal Szilard 0:55:41
8 20-29 m 584 Kantor Tibor 0:56:27
9 20-29 m 506 Korunka Stefan 0:56:36
10 20-29 m 102 Martin Stefan Adrian 0:57:02
11 20-29 m 578 Bolboaca Roland 0:57:33
12 20-29 m 509 Bodoni Attila 1:01:36
13 20-29 m 108 Botafina Csongor 1:05:46
14 20-29 m 501 Dan Andrei 1:09:59
         
1 20-29 f 291 Albert Katalin 1:04:09
2 20-29 f 105 Martin Alexandra 1:10:11
3 20-29 f 513 Jakabfi Agnes 1:10:39
4 20-29 f 512 Gaspar Szidonia 1:19:37
5 20-29 f 591 Magyarosi Reka 1:20:35
6 30-45 m 566 Csizmadi Mihaly Zsolt 0:46:42
7 30-45 m 562 Valpan Calin 0:48:17
8 30-45 m 555 Szasz Attila 0:50:21
9 30-45 m 594 Maier Andras 0:51:26
10 30-45 m 517 Csiszer Zsombor Adam 0:52:06
11 30-45 m 559 Bartha Balint 0:52:27
12 30-45 m 113 Begidzsan Laszlo 0:53:58
13 30-45 m 549 Albert Levente 0:54:04
14 30-45 m 577 Neag Sorin 0:55:11
15 30-45 m 527 Muresan Dorin Claudiu 0:55:38
16 30-45 m 560 Daniel Kis Laszlo 0:56:10
17 30-45 m 502 Dobrican Bogdan Mihai 0:56:10
18 30-45 m 525 Menyhart Ferencz 0:56:30
19 30-45 m 558 Fabian Karoly 0:56:30
20 30-45 m 588 Forika Istvan 0:56:38
21 30-45 m 568 Farkas Istvan 0:57:30
22 30-45 m 536 Incze Laszlo 0:57:42
23 30-45 m 516 Dambean Ovidiu 0:57:44
24 30-45 m 500 Suslov Serghei 0:59:22
25 30-45 m 534 Balazs Istvan 0:59:35
26 30-45 m 593 Kadar Balazs 1:00:22
27 30-45 m 510 Bica Andrei 1:00:28
28 30-45 m 582 Kiss Attila 1:00:48
29 30-45 m 600 Heim Laszlo 1:01:18
30 30-45 m 529 Puskas Attila 1:02:24
31 30-45 m 520 Varga Zsolt 1:03:17
32 30-45 m 551 Hota Stelian 1:03:40
33 30-45 m 574 Pete Attila 1:05:26
34 30-45 m 544 Todoran Lucian 1:06:35
35 30-45 m 528 Moga Daniel 1:06:41
36 30-45 m 515 Meszaros Zsolt 1:07:37
37 30-45 m 573 Naznean Adrian 1:07:41
38 30-45 m 576 Papp Jozsef 1:08:05
39 30-45 m 564 Klosz Peter 1:08:48
40 30-45 m 526 Filip Stoica 1:10:20
41 30-45 m 541 Csiki Zsolt 1:12:26
42 30-45 m 579 Bako Laszlo 1:19:25
43 30-45 m 589 Peti Andras 1:19:56
         
1 30-45 f 522 Herman Maria 0:56:45
2 30-45 f 538 Sido Katalin 1:03:24
3 30-45 f 505 Feurdean Mihaela 1:07:39
4 30-45 f 519 Ranja Claudia 1:12:09
5 30-45 f 537 Hegedus Krisztina 1:12:42
6 30-45 f 586 Szabo Orsolya 1:20:18
7 30-45 f 507 Man Casandra 1:23:03
       
1 46+ m 565 Kozomos Lajos 0:51:46
2 46+ m 524 Bobis Grigore 0:52:40
3 46+ m 540 Rus Alexandru 0:59:31
4 46+ m 523 Kis Mihaly 1:01:34
5 46+ m 561 Klozs Viktor 1:02:25
6 46+ m 601 Petrisor Petru 1:06:02
7 46+ m 590 Beres Sandor 1:19:01
8 46+ m 557 Lorincz Andras 1:21:37
9 46+ m 597 Szocs Zoltan 1:33:13
       
1 46+ f 587 Kajtar Klara 1:22:53
2 46+ f 543 Nagy Reka 1:25:01
3 46+ f 598 Szocs Hajnal 1:33:12
         
1 Junior 2 f 532 Zudor Iulia Melinda 0:49:20
2 Junior 2 f 554 Matefi Tamara 1:08:58
3 Junior 2 f 503 Marc Maria 1:09:47
4 Junior 2 f 592 Szocs Boroka 1:19:29
5 Junior 2 f 575 Fulop Kata 1:37:38
         
1 copii m 556 Sido Natan 0:58:51
2 copii m 552 Zoldi Botond 1:03:55
3 copii m 539 Soos David 1:04:53
4 copii m 518 Vlad Daniel 1:09:26
5 copii m 451 Fancsali Daniel 1:20:52
         
1 copii f 531 Radu Georgia 1:11:02
2 copii f 583 Molnar Anna 1:22:18

Crosul memorial Szász Albert

szasz.jpg

Al X-lea ediţie a Crosului memorial Szász Albert va avea loc în data de 27aprilie la Tg. Mureş, pe Patoul Corneşti. Pe lângă comemorarea sportivului şi antrenorului de excepţie, scopul concursului este propagarea sportului în masă, a stilului de viaţă sănătos şi a spiritului Fair Play. Dorim să atragem atenţia târgu-mureşenilor (şi a altora) asupra pericolelor datorate modului de viaţă sedentar: îmbolnăvirile plămânilor, ale inimii şi ale sistemului circulator, asupra situaţiei copiilor supraponderaţi, asupra faptului, că numărul orelor de educaţie fizică în învăţământ este mult prea mic, respectiv asupra bucuriilor oferite de mişcarea în natură şi nu în ultimul rând asupra frumuseţilor Platoului Corneşti.

Acceptăm înscrieri pentru concurs la categorii băieţi şi fete, în şase grupe de vârstă, pe trei distanţe diferite intre 1000 m, 2000 m, respectiv 12 km intre Platoul Cornesti si Cinege.Cronometrarea se face cu sistem electronic.

Înscrierea la concurs este gratuită, iar noi îi aşteptăm şi pe cei care simt că n-ar fi în stare să parcurgă până la sfârşit nici o distanţă anunţată în concurs, pentru că avem nevoie de suporteri bine dispuşi.

Înscrierile se fac la faţa locului, în data de 27 aprilie, duminica dimineaţa începând de la ora 9

- nu este taxa de inscriere -

15185193_8fe5b410b69d9ac545ae20d895fbe2fb_xl.jpg

X. Szász Albert emlékverseny

 

A Master Ski & Bike sportklub, valamint a Szász Albert Alapítvány szervezésében április 27-én Marosvásárhelyen, a Somostetőn kerül sor a X. Szász Albert emlékversenyre. A nagyszerű sportember emléke előtti tisztelgés mellett e verseny célja a tömegsportok, az egészséges életmód, valamit a Fair Play szellemiség népszerűsítése. Fel akarjuk hívni a marosvásárhelyiek (de nem csak) figyelmét az ülő életmód okozta betegségek veszélyeire: tüdő, szív és érrendszeri betegségekre, a túlsúlyos gyerekek helyzetére, a kevés iskolai tornaórára, valamint a természetben töltött szabadidő gyönyöreire, és nem utolsó sorban a Somostető szépségére.

 

Az Atletika szövetség által is jegyzett versenyre női és férfi kategóriákban, hat korosztály szerint, három különböző távra lehet benevezni. I-IV osztályos gyerekek 1000 m (egy kör a somostetői parkban), junior III, 2000 m (2 kör), junior I, junior II, valamint ifjúsági és felnőttkorosztálynak 12 km-es távot kell szaladniuk a Somostető és a Cinegetető között.

 

A versenyre a benevezés díjtalan, és különös szeretettel várunk minden sportbarátot, egykori
tanítványokat, kollégákat, illetve azokat is, akik úgy érzik, hogy nem tudnák
leszaladni egyik távot sem, hisz lelkes szurkolókra, támogatókra is szükség lesz.
Benevezni a helyszínen, április 27-én, vasárnap reggel 9 órától lehet.

- nevezesi dij nincs -

Concursul este si in calendarul competitional al Federatiei Romana de Atletism

Categorii (fete si baieti):

1.copii III. nascuti in 2005 si mai mici : 1000 metri ( o tura pe pista de la Platou )

2.copii II. 2003-2004 :1000 metri ( o tura pe pista de la Platou )

3.copii I. 2001-2002 : 1000 metri ( o tura pe pista de la Platou )

4.juniori III 1999-2000 : 2000 metri ( doua tura pe pista de la Platou )

5. juniori I si II 1995-1998 : 12 km traseu Platoul Cornesti - vf,Cinege si retur

6. seniori fete 1994 - 1985 si fete 1984 si mai in varsta : 12 km traseu Platoul Cornesti - vf,Cinege si retur

7. seniori baieti 1993 - 1984 si masculin 1983 si mai in varsta :12 km traseu Platoul Cornesti - vf,Cinege si retur

 

 

Copii.III.
1.Marginean Iulia C.S.S.Medias
2.Kiss Anna Lic.Bolyai F.
3.Comnac Diana C.S.S.Medias
1.Balázs Norbert L.P.S. Tg.Mures
2.Todoran Ianis C.S.S. Medias
3.Kovács Csanád L.P.S. Tg.Mures
Copii II.
1.Crisan Alisa C.S.S.Medias
2.Tóth Dóra L.P.S. Tg.Mures
3.Bertoldi Sorana C.S.S. Ludus
1.Costea Dacian L.P.S. Tg.Mures
2.Kiss Péter Master Sky.B.
3.Molnár Norbert L.P.S. TgMures
Copii.I.
1.Todoran Adra C.S.S. Medias
2.Fagarasan Patricia C.S.S. Medias
3.Balázs Szilvia L.P.S. TgMures
1.Retincu Cristian C.S.S. Medias
2.Gábor János S.Gimn.Bogata 
3.Török Dávid L.P.S. TgMures
Jun.III.
1.Zudor Iulia C.S.S. Medias
2.Dreghici Diana C.S.S.Sighisoara
3.Vrancean Jessika C.S.S. Medias
1.Vándor Alexandru C.S.S. Medias
2.Miklos Rares C.S.S.Sighisoara
3.Herman Peter C.S.S. Medias

szaeredmenyek.JPG

30 martie 2013 - Platoul Cornesti

Al IX-lea ediţie a Crosului memorial Szász Albert va avea loc în data de 30 martie la Tg. Mureş, pe Patoul Corneşti. Pe lângă comemorarea sportivului şi antrenorului de excepţie, scopul concursului este propagarea sportului în masă, a stilului de viaţă sănătos şi a spiritului Fair Play. Dorim să atragem atenţia târgu-mureşenilor (şi a altora) asupra pericolelor datorate modului de viaţă sedentar: îmbolnăvirile plămânilor, ale inimii şi ale sistemului circulator, asupra situaţiei copiilor supraponderaţi, asupra faptului, că numărul orelor de educaţie fizică în învăţământ este mult prea mic, respectiv asupra bucuriilor oferite de mişcarea în natură şi nu în ultimul rând asupra frumuseţilor Platoului Corneşti.Acceptăm înscrieri pentru concurs la categorii băieţi şi fete, în şase grupe de vârstă, pe trei distanţe diferite intre 1000, 2000, 3000 si 6000 m. Cronometrarea se face cu sistem electronic.

Înscrierile se fac la faţa locului, în data de 30 martie, sâmbătă dimineaţa, începând de la ora 9. 

A Master Ski & Bike sportklub, valamint a Szász Albert Alapítvány szervezésében március 30-án Marosvásárhelyen, a Somostetőn kerül sor a IX. Szász Albert emlékversenyre. A nagyszerű sportember emléke előtti tisztelgés mellett e verseny célja a tömegsportok, az egészséges életmód, valamit a Fair Play szellemiség népszerűsítése. Fel akarjuk hívni a marosvásárhelyiek (de nem csak) figyelmét az ülő életmód okozta betegségek veszélyeire: tüdő, szív és érrendszeri betegségekre, a túlsúlyos gyerekek helyzetére, a kevés iskolai tornaórára, valamint a természetben töltött szabadidő gyönyöreire, és nem utolsó sorban a Somostető szépségére

SZASZ.jpg

 

 

   Concursul este si in calendarul competitional al Federatiei Romana de Atletism

Categorii (fete si baieti):

1.copii III. nascuti in 2004 si mai mici : 1000 metri ( o tura pe pista de la Platou )

2.copii II. 2002 -2003 :1000 metri ( o tura pe pista de la Platou )

3.copii I. 2000-2001 : 1000 metri ( o tura pe pista de la Platou )

4.juniori III 1998-1999 : 2000 metri ( doua tura pe pista de la Platou )

5. juniori I si II 1994-1997 : 3000 metri -traseu stabilit in padure  - o tura

6. seniori fete 1993 - 1984 si fete 1983: 3000 metri -traseu stabilit in padure  - o tura

7. seniori baieti 1993 - 1984 si masculin 1983 si mai in varsta :6000 metri -traseu stabilit in padure - doua ture

 - fara taxa de inscriere -

SZA13.JPG

Înscrierea la concurs este gratuită, iar noi îi aşteptăm şi pe cei care simt că n-ar fi în stare să parcurgă până la sfârşit nici o distanţă anunţată în concurs, pentru că avem nevoie de suporteri bine dispuşi.Evenimentul este organizat de către clubul Master Ski & Bike, si este sustinut de Directia Judeteana de Tineret si Sport si Fundatia Communitas.

A Communitas Alapítvány és Maros megyei Ifjúsági és Sport Igazgatóság által támogatott versenyre a benevezés díjtalan, és különös szeretettel várunk minden sportbarátot, egykori
tanítványokat, kollégákat, illetve azokat is, akik úgy érzik, hogy nem tudnák
leszaladni egyik távot sem, hisz lelkes szurkolókra, támogatókra is szükség lesz.
Benevezni a helyszínen, március 30-án reggel 9 órától lehet.

 tineret - seniori  1993-1982

 

loc numele nr.conc anul nasteri club
1 HUNDRUBECHEAN PAUL 204 1989 Sighisoara
2 ARGINT SAMAUEL SIMON 203 1992 Sighisoara
3 ALBERT GASPAR 241 1992 Master Ski&Bike
4 FARKAS ISTVAN 218 1984  
5 CATAIANU DANIEL 229 1991  
6 SZOVATAI SZABOLCS 259 1993  
7 NOVAK CSABA 205 1992 UMF Tg.Mures
8 BELEI IULIU 243 1982  
9 KOVACS BELA 264 1991  
10 RADULY TAMAS 202 1988  
11 BOLBOACA ROLAND 240 1987  
12 JELER GHEORGHE 255 1987  
13 KUTASI MIKLOS 223 1985  

 

veterani 1981 si sub

 

loc numele nr.conc anul nasteri club
1 MIRCEA OTTO 227 1973  
2 DODO GABOR 244 1975  
3 SZASZ ATTILA 232 1976 Master Ski&Bike
4 SZIKSZAI BRUNO 260 1967  
5 MOLDOVAN DEZSO 265 1967  
6 NEAG SORIN 212 1968 Jumbo Triathlon
7 PAPP JOZSEF 213 1974 Jumbo Triathlon
8 BLENCHEA HOREA 253 1969  
9 FABIAN CSABA 262 1976  
10 CIULEI LIVIU 234 1964  
11 DALYA ZSOLT 215 1973  
12 SZABO ZOLTAN 224 1969 Master Ski&Bike
13 KOCSIS SANDOR 236 1978  
14 ANCA CIPRIAN 228 1974  
15 BOJTOR ISTVAN 219 1973  
16 DEBRECENI JENO 220 1981  
17 SZOCS ZOLTAN 242 1961  
18 SZEGEDI ATTILA  233 1978  
19 PALSZINT PETER 222 1980  
20 ALBERT ATTILA 239  1967  Master Ski&Bike  
21  BORDAS CSABA  234  1969   
22  GASPARIK ATTILA  266  1965  Master Ski&Bike  
23  LORINCZ ANDRAS  225  1960   
         

 

 

open fete

 

loc numele nr.conc anul nasterii club
1 NAGY GYONGY 250 1973  
2 THIEME NORA 208 1985 Salvamont Mures
3 KADAR BERNADETT 217 1996 LPS Szasz Adalbert
4 SIDO KATALIN 230 1973  
  CSIKI ENIKO 231 1974  
6 SZEKELY ZSUZSA 221 1979  
7 GYERESI IBOLYA 214 1996 Gim.L.Rebreanu
8 CHELARU ADELINA 201 1990 UMF Tg.Mures
9 VERES GRETA 206 1994 LPS Szasz Adalbert
10  FULOP KATALIN 248 1997 Master Ski&Bike
11 BLENCHEA MANUELA 254 1978  
12 DUSA ADINA 252 1975 Master Ski&Bike
13 LORINCZ NOEMI 258 1993  
14 BALAZS TIMEA 257 1994  
15 DANCS FRANCISKA 261 1960  
16 KEREKES ESZTER 207 1994 Gim.Emil Dandea
17 CSISZER CSENGE BEATA 256 1994  

 

junior I-II 1996 - 1993

fete

loc numele nr.conc anul nasterii club
1 KADAR BERNADETT 217 1996 LPS Szasz Adalbert
2 GYERESI IBOLYA 214 1996 Gim.L.Rebreanu
3 VERES GRETA 206 1994 LPS Szasz Adalbert
4 FULOP KATALIN 248 1997 Mater SKI&Bike
5 LORINCZ NOEMI 258 1993  
6 BALAZS TIMEA 257 1994  
7 KEREKES ESZTER 207 1993 Gim.Emil Dandea
8 CSISZER CSENGE BEATA 256 1994  

 

baieti

loc numele nr.conc anul nasterii club
1 DETESAN RAUL 209 1995 ACS Ludus
2 DAMBEAN PAUL 251 1994  
3 KENTELKI GABOR 249 1998 Master Ski&Bike
4 CSUTOR ANDRAS 210 1994 Gim.I.Vlasiu
5 MOLNAR CSABA 200 1994 Master Ski&Bike
6 SIDO NATAN 238 2001 Master Ski&Bike
7 GASPARIK MARTON 246 1998 Master Ski&Bike
8 CIULEI DANIEL 247 1998 Master Ski&Bike
9 BELZA ROBERT 245 1994  
10 DORCIOMAN ALEXANDRU 226 1994  
11 MATHE TIBOR 237 1994  
12 FABIAN NORBERT 110 1994 LPS Szasz Adalbert

 

tineret- seniori 1993 - 1982

fete

loc numele nr.conc anul nasterii club
1 CHELARU ADELINA 201 1990 UMF Tg.Mures

 

veterani 1981 si sub

fete

loc numele nr.conc anul nasteri club
1 NAGY GYONGY 250 1973  
2 THIEME NORA 208 1985 Salvamont Mures
3 SIDO KATALIN 230 1973  
3 CSIKI ENIKO 231 1974  
5 SZEKELY ZSUZSA 221 1979  
6 BLENCHEA MANUELA 254 1978  
7 DUSA ADINA 252 1975 Master Ski&Bike
8 DANCS FRANCISKA 261 1960  

junior III 1997 - 1998 

fete

loc numele nr.conc anul nasterii club
1 SZOCS BOROKA 100 1998 Gim.R.Guga
2 PLACZAI ANDREA 103 1997 Gim.L.Rebreanu

 

baieti

loc numele nr.conc anul nasterii club
1 BUCUR SEBASTIAN 106 1998
2 GYORI HUNOR 108 1997  
3 KISS ARON 101 1998 Sc.gen 2
4 POP MARC 109    

 copii III 2003 - peste

fete

loc numele nr.conc naul nasterii club
1 SZASZ TEKLA 30 2007 gradinitia
2 KOVACS KRISZTINA 34 2006 gradinita
3 JAKAB VIOLA 38 2004 gradinita
4 NAGY KRISZTINA 33 2006 gradinita
5 MELTZ IRINGO 32 2008 gradinita

 

baieti

loc numele nr.conc data nasterii club
1 BALAS ROBERT 13 2004 LPS Szasz Adalbert
2 SZASZ ERIK 35 2003 gradinita
3 SIDO GASPAR 27 2004 Col.Europa
4 MOLNAR EDVARD 22 2003 Gim.Dacia
5 CARJE VLAD 3 2003 A.I.Cuza
6 FERENCZI HUNOR 18 2003 Sc.Gen. nr 17
7 SZABO HUNOR 17 2003 R.Guga 
8 KOVACS CSANAD 11 2004 LPS Szasz Adalbert
9 JAKAB APOR 37 2006 gradinita
10 SARGU DAVID 25 2005 gradinita
11 DAVID CRISTESCU 4 2003 Iasi
12 NAGY ELOD  36 2006 gradinita

 

copii II 2001 - 2002

fete

loc numele nr.conc anul nasterii club
1 TOTH DORA 26 2002 Gim.Dacia
2 BORDI KRISZTINA 21 2002 G.Cosbuc
3 HOSU ANDRADA 1 2002 A.I.Cuza

 

baieti

loc numele nr.conc anul nasterii club
1 TÖRÖK DÁVID 2 2001 LPS Szasz Adalbert
2 FAGARAS DARIUS 23 2001 LPS Szasz Adalbert
3 SZABO NORBERT 20 2001 Master Ski&Bike
4 MIRZA ALEXANDRU 24 2001 LPS Szasz Adalbert

 

copii I  1999 - 2000

fete

loc numele nr.conc anul nasterii club
1 SZABO HENRIETTA 10 1999 R.Guga
2 BARTHA BRIGITTA 19 2000 LPS Szasz Adalbert
3 SZEGHALMI KRISZTINA   1999 LPS Szasz Adalbert

 

baieti

loc numele nr.conc anul nasterii club
1 KOVACS AKOS   1999 LPS Szasz Adalbert
2 ASZTALOS ZOLTAN 5 1999 LPS Szasz Adalbert
3 SZOCS ATTILA   1999 F.Schiller
4 MARTON GERGELY 31 1999 LPS Szasz Adalbert
5 PUSTAI BOGDAN 2 2000 A.I.Cuza
6 KOVACS MATYAS 12 1999 LPS Szasz Adalbert
7 NAGY NORBERT   1999 LPS Szasz Adalbert
8 KENTELKI MARTON 15 2000 Master Ski&Bike
9 DALYAI DAVID   1999 Gim.L.Rebreanu

   

 Inscrierile incep la ora 9.00 startul se da la ora 10.30 .Inscrierile se fac la fata locului.

    Pe 7 aprilie Fundatia Szasz Albert,Directia pentru Sport si Tineret Mures si Clubul Sportiv Master Ski&Bike va asteapta la Platoul Cornesti -Targu Mures la Crossul Memorial "Szasz Albert" editia VIII-a

  

 

 

   Concursul este si in calendarul competitional al Federatiei Romana de Atletism

 

 

 

Categorii (fete si baieti):

1.nascuti in 2003 si mai mici : 1000 metri ( o tura pe pista de la Platou )

2.2001-2002 :1000 metri ( o tura pe pista de la Platou )

3.1999-2000 : 1000 metri ( o tura pe pista de la Platou )

4.1997-1998 : 3000 metri - traseu stabilit in padure pe linga gardul Zoo - o tura

5.1996-1993 : 6000 metri -traseu stabilit in padure pe linga gardul Zoo - doua ture

6.1992-1983 : 6000 metri -traseu stabilit in padure pe linga gardul Zoo - doua ture

7. 1982 si mai in varsta :6000 metri -traseu stabilit in padure pe linga gardul Zoo - doua ture

 - fara taxa de inscriere -

 

peste 320 de concurenti din judetele din Transilvania 

Copii 2002-2004 :

  fete:

  1. Nagy Mihaela       LPS "Szasz Adalbert" Tg.Mures
  2. Toth Dora           Gimn."Dacia" Tg.Mures
  3. Bobletec Sara      Gimn."Dacia" Tg.Mures

   baieti

  1. Csala Robert        LPS "Szasz Adalbert" Tg.Mures
  2. Domokos Sandor   LPS "Szasz Adalbert" Tg.Mures
  3. Jakab Apor           Gradinita nr.16 Tg.Mures

   Copii  2000-2001 :

   Fete

  1. Bartha Brigitta     LPS "Szasz Adalbert" Tg.Mures
  2. Molnar Anna         "Unirea" Tg.Mures
  3. Balla Andrea         Sc.gen nr.1 Ludus

   baieti

  1. Torok David        LPS "Szasz Adalbert" Tg.Mures
  2. Zibileanu Daniel   LPS "Szasz Adalbert" Tg.Mures
  3. Szabo Norbert    Master Ski&Bike Club

    Copii 1998-1999 

   fete

  1. Balan Cristina         CSS Medias
  2. Oprea Denisa         LPS "Szasz Adalbert" Tg.Mures
  3. Szabo Henrietta     Gimn."Romulus Guga" Tg.Mures

   baieti

  1. Domokos Tamas       LPS "Szasz Adalbert" Tg.Mures
  2. Bucur Sebastian       LPS "Szasz Adalbert" Tg.Mures
  3. Moldovan Rares        LPS "Szasz Adalbert" Tg.Mures

 Juniori 1996-1997  :

   fete

  1. Spaniol Maria             Sc.gen nr.1 Ludus
  2. Sportocean Claudia     CSS Medias
  3. Gyeresi Ibolya           Gimn."L.Rebreanu" Tg.Mures

  baieti

  1. Popescu Rares          CSS Medias
  2. Kakasi Endre            Gimn."Serafin Duicu" Tg.Mures
  3. Szocs Zoltan           Gimn."F.Schiller" Tg.Mures

 Juniori 1992-1995:

  fete

  1. Moldovan Reka       Bolyai Frakas Marosvasarhely
  2. Panisiu Ioana         LPS "Szasz Adalbert" Tg.Mures
  3. Blasa Andrea                  Tg.Mures

  baieti

  1. Moldovan Silviu        CSS Tg.Mures
  2. Gherasim Bogdan      CSS Ludus
  3. Kelbezan Robert       LPS "Szasz Adalbert" Tg.Mures

Tineret 6 km pana la 30 ani:

 fete

  1. Gyurka Zsuzsa        
  2. Biris Iulia               CSS Muresul Tg.Mures
  3. Chelaru Adelina       UMF Tg.Mures

   Baieti

  1. Tamas Viorel           Ludus
  2. Veres Zsolt             Tg.Mures
  3. Erps Gil                   Tg.Mures

 Seniori  6 km  peste 30 ani:

 fete

  1. Blenchea Manuela     Tg.Mures       
  2. Lászlo Noemi              Cluj
  3. Kulcsar Annamaria     Sovata

  baieti

  1. Stan Emil                Ludus
  2. Mircea Otto            Tg.Mures
  3. Marc Daniel             Tg.Mures
  4. Szasz Attila            Master Ski&BIke Club
  5. Szabo Zoltan          Master Ski&BIke Club
  6. Kozmos Lajos          Sovata
  7. Mircea Robert         Robike